A magyar fizikusok felfedezése jelentheti a kulcsot a világ eddig ismeretlen részeinek megértéséhez.

attommag nucleus

Kép: Marekich, CC BY-SA 3.0

A világegyetem anyagának csupán 5%-át ismerjük, az ismeretlen részekre a hírhedt sötét anyagként hivatkoznak. Az Atomkiban megfigyelt új részecske bomlása előhírnöke lehet annak a kölcsönhatásnak, amely az általunk ismert és ismeretlen anyag között jön létre.

A kutatásról Krasznahorkay Attila, a Magyar Tudományos Akadémia Atommagkutató Intézet, más néven az Atomki projektvezető atomfizikusa nyilatkozott. A kutató kifejtette, hogy még nem lehet megjósolni az eredmények jelentőségét, azonban sok lehetőséget tartogathat magában, és akár az első lépés is lehet egy sokkal nagyobb felfedezés felé.

Az MTA Atomkiban folyó kutatások során az atommagokban végeznek a kísérleteket. Ennek az az oka, hogy az atommagban az összes ismert kölcsönhatás, a gravitációs, az elektromágneses, az erős és a gyenge mind kivétel nélkül fellelhető. A kutatási eredményeik alapján azonban egy ötödik kölcsönhatásnak is jelen kell lennie, ez az eddig ismeretlen kölcsönhatás új távlatokat nyithat az atomfizika területén.